Freeze Dried Food

Liofilizacja – jak przygotować produkty? To proste, wystarczy pamiętać o kilku zasadach.

Liofilizacja to proces, który pozwala zachować smak, wartości odżywcze i wygląd żywności na długi czas. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiednie przygotowanie produktów przed umieszczeniem ich w liofilizatorze. Wpływa to nie tylko na ich jakość, ale także na długość procesu liofilizacji, a to oznacza również niższe zużycie energii.

Liofilizuje się głównie owoce, warzywa, mięso, gotowe posiłki, ale także żywność przetworzoną taką jak dostępne w sklepach słodycze, sery, wędliny.

Pamiętaj, że jakość produktu wejściowego ma bezpośredni wpływ na jakość końcową liofilizatów!

Jak przygotować produkty roślinne, by uzyskać idealne liofilizowane owoce i warzywne liofilizaty?

 • Selekcja: Wybieraj świeże, dojrzałe produkty o wysokiej jakości. Unikaj produktów uszkodzonych lub nadmiernie dojrzałych.
 • Mycie: Każdy produkt należy dokładnie umyć, by usunąć zanieczyszczenia. Coraz bardziej popularne stają się kąpiele w wodzie z sodą oczyszczoną- litr wody miesza się z łyżką sody, następnie zanurza się warzywa i owoce w tym roztworze na około 15 minut, po czym się je opłukuje pod bieżącą wodą. Pozwala to na usunięcie wielu zanieczyszczeń, w tym także pestycydów.
 • Przygotowanie: Większość owoców i warzyw pokrój na mniejsze kawałki, co ułatwia usunięcie wody z produktów podczas procesu, a co za tym idzie przyspiesza proces liofilizacji. Należy zastanowić się jaki wizualny efekt końcowy chcemy uzyskać. W przypadku delikatnych owoców takich jak maliny czy truskawki można liofilizować je w całości, jednak jabłka i gruszki należy pokroić. Tak samo w przypadku owoców posiadających grubszą skórkę- wiśnie czy borówki amerykańskie- jeśli nie zależy nam na wizualnym aspekcie lepiej przeciąć je na pół, dzięki czemu szybciej uzyskamy produkt końcowy.

Wszystkie owoce i warzywa, zarówno surowe jak i po obróbce termicznej nadają się do liofilizacji.

Czy da się uzyskać liofilizowane mięso? Tak! Przygotuj też wędliny i owoce morza.

 • Mięso należy umyć i oczyścić z kości i nadmiaru tłuszczu, a następnie pokroić na mniejsze kawałki dla równomiernego suszenia. Liofilizować można zarówno surowe mięso jak i po obróbce termicznej.
 • Wędliny, podobnie jak inne mięsa, powinny być pokrojone na plasterki.
 • Owoce morza należy umyć i wyłożyć na tacę liofilizatora.

Gotowe dania łatwo przemienisz w liofilizowane posiłki.

 • Gotowe dania, takie jak zupy czy gulasze, powinny być schłodzone wcześniej. Następnie wykłada się je równomiernie na tacę. Jeśli posiadasz kilka różnych potraw dobrym pomysłem jest zamrożenie ich wcześniej na osobnych tacach, i kolejno przełożenie zamrożonych produktów na jedną duża tacę- dzięki temu oszczędzisz miejsce, a potrawy się ze sobą nie zmieszają.

Żywność przetworzona, czyli jak uzyskać m.in. liofilizowane słodycze i słynne liofilizowane żelki?

 • To zdecydowanie najprostszy typ produktu- kupujesz, odpakowujesz, wykładasz na tacę i już.

Soki, musy, jogurty- czy suszenie mrozem nadaje się do płynnych konsystencji?

 • Tak, liofilizować można również płynne produkty, zaleca się je jednak najpierw zamrozić np. w foremkach do lodu, aby uzyskać interesujące kształty i konsystencję po liofilizacji.

Specjalne uwagi odnośnie przygotowania produktów do liofilizacji:

 • Wstępne zamrażanie w zamrażarce: Zalecane jest dla wszystkich produktów, aby skrócić czas liofilizacji, może również to pomóc w zachowaniu kształtu i struktury produktów.
 • Liofilizacja świeżych, niemrożonych produktów: Niektóre typy liofilizatorów, jak np. liofilizatory firmy FrostX umożliwiają taką opcję. To bardzo użyteczne, szczególnie jeśli nie masz możliwości wcześniejszego zamrożenia lub po prostu chcesz liofilizować świeże produkty.
 • Maty silikonowe: Używaj, aby zapobiec przywieraniu produktów, szczególnie tych lepkich lub wilgotnych.
 • Produkty wysokotłuszczowe: takie jak masło, masło orzechowe- liofilizacja jest możliwa, ale jest trudna ze względu na wysoką zawartość tłuszczu, co wpłynie na wygląd, jakość i trwałość produktu końcowego.

Dzięki przestrzeganiu tych wskazówek, możesz maksymalizować korzyści płynące z liofilizacji, zachowując najlepsze właściwości przechowywanej żywności. Odpowiednie przygotowanie jest kluczem do skutecznej liofilizacji i cieszenia się wysokiej jakości produktami przez długi czas.