W ciągu ostatnich kilku lat wydarzenia i nagłówki wiadomości często skłaniały nas do zastanawiania się, czy życie, jakie znamy, jest tak stabilne jak może się wydawać. Widzieliśmy, że pozornie niemożliwe stało się rzeczywistością, pandemia czy konflikty zbrojne, są to przykłady tego, jak wydarzenia i siły mogą w bardzo krótkim czasie zmienić nasze dotychczas dobrze zorganizowane życie.
Wystarczy spojrzeć wstecz na historię, aby zobaczyć, że kryzysy na dużą skalę mogą przybierać różne formy i wydawać się cykliczne. Wojna i recesja doprowadziły do ogromnych podwyżek cen energii, żywności i materiałów. Patrząc dalej wstecz, widzimy dość spójne cykle zakłóceń dostaw spowodowanych wojnami, konfliktami, spowolnieniami gospodarczymi oraz epidemiami. Czasy obfitości I niedostatku następują po sobie. Z tego powodu rozsądnie jest zapewnić bezpieczeństwo w postaci zapasów żywności, co pomoże utrzymać dobry standard życia tobie I twojej rodzinie nawet w trudnych ekonomicznie czasach. Koncepcja ta jest tożsama co w przypadku awaryjnego funduszu pieniężnego.
Jeśli zdecydujesz się na przygotowanie zapasów żywności, warto się zastanowić i odpowiedzieć na kilka pytań. Jaki rodzaj żywności należy przechowywać? Gdzie ją magazynować? Ile potrzebujesz? Oto kilka porad:
Zaopatrz się w jedzenie, które po prostu lubisz, Ty i twoja rodzina ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Sytuacja kryzysowa to nie czas na nowe kulinarne przygody dla małych dzieci czy wybrednych smakoszy. Przechowywanie żywności nie zawsze wymaga lodówki oraz dodatkowych nakładów energetycznych. W przypadku niektórych metod konserwacji wystarczy tylko trochę miejsca, czasem jest to regał w piwnicy, innym razem może to być szafka w kuchni. Eksperci zalecają aby zawsze mieć w domu zapas żywności z długim terminem przydatności na conajmniej dwa tygodnie.
Istnieje wiele strategii gromadzenia zapasów, jednak jako najbardziej optymalne najczęściej wymienia się dwie. Możesz używać żywności w puszkach, ale wpłynie to na jakość i różnorodność twoich posiłków. Otrzymasz również więcej sodu i innych dodatkowych substancji, niż zapewne chcesz. Przechowywanie żywności w puszkach oznacza również regularne wymiany przeterminowanych puszek, aby uniknąć sytuacji w której zostaniesz w awaryjnej sytuacji z żywnością niezdatną do spożycia.
Jeśli natomiast zdecydujesz się na liofilizowanie własnego jedzenia, otrzymasz ulubione potrawy, które zawierają tylko te składniki, które chcesz. Piękno tej strategii polega na tym, że pozwala ona w pełni wykorzystać cykl zbiorów. Gromadź żywność w sezonie, kiedy jest tania I świeża. Gotuj więcej, a nadwyżke liofilizuj, nie pozwól aby żywność, której nie zdążysz zjeść kończyła na śmietniku, dzięki tej prostej strategii nie odczujesz gromadzenia zminimalizujesz nakłady finansowe przeznaczone na gromadzenie zapasów. Żywność liofilizowana może przetrwać nawet 25 lat, więc nie musisz się martwić o ciągłe jej wymienianie.
Oczywiście chcemy, aby wszystkie Twoje „nagłe sytuacje” dotyczyły nieproszonych gości i braku czasu na gotowanie – zapasy liofilizowanej żywności są również idealne na te małe “kryzysy”. Bez względu na to, jakie przeszkody napotkasz, liofilizowana żywność zapewni Ci spokojnieszy sen.