Liofilizacja i kiszenie to dwie niezwiązane ze sobą metody konserwacji. O ile liofilizacja, sprawia, że pożywienie zachowuje niemal wszystkie właściwości odżywcze, którymi cechowało się przed procesem, tak kiszenie wzmacnia właściwości zdrowotne produktów. Liofilizowanie wcześniej kiszonych produktów pozwala łączyć ze sobą pozytywne cechy obu tych metod konserwacji. Właśnie dlatego liofilizowany kiszony sok z buraka zdobywa coraz większą popularność.

Wpływ kiszenia na właściwości kiszonego soku z buraka

Kiszenie to jedna z najstarszych metod konserwacji żywności. Opiera się na fermentacji mlekowej, w wyniku której cukry proste zawarte w komórkach roślin zostają rozłożone na kwas mlekowy. Ten z kolei wykazuje niesamowite właściwości zdrowotne. Bakterie kwasu mlekowego, które biorą udział w całym procesie, wykazują między innymi właściwości anty gnilne, hamując rozwój bakterii gnilnych. Dodatkowo cały proces mocno wpływa na smak tych produktów, ponieważ stają się one wyraźnie kwaśne, co w zależności od preferencji smakowych może być atutem lub wadą.

Właściwości kiszonego soku z buraka

Kiszony sok z buraka to połączenie niesamowitych właściwości buraka, jak i procesu kiszenia. Jego regularne spożycie wspomaga nasz organizm na wielu płaszczyznach. Do najczęściej wymienianych należą:

  • korzystny wpływ na przemianę materii (w dużej mierze za sprawą bakterii kwasu mlekowego)
  • zwiększenie odporności organizmu
  • lepsza ochrona naszego organizmu przed różnymi bakteriami, wirusami i grzybami
  • wspomaga utrzymywanie prawidłowego cholesterolu
  • obniżenie ciśnienia krwi
  • zwiększona ochrona przed nowotworami i chorobami serca.

Dodatkowo burak jako roślina sama w sobie zawiera ogromne pokłady witamin, minerałów i innych związków, których regularne dostarczanie zalecane jest przez dietetyków. Warzywo to cechuje się na przykład sporymi ilościami witaminy C i witamin z grupy B, w tym tiaminy. Poza tym znajdziemy w nich żelazo, potas, magnez, sód itp. Jego spożywanie zaleca się szczególnie osobom cierpiącym na anemię, ponieważ ma właściwości poprawiające wchłanianie żelaza, sam tego żelaza dostarcza, a dodatkowo podnosi poziom czerwonych krwinek w organizmie.

Dlaczego warto liofilizować sok z kiszonego buraka?

Burak jako warzywo samo w sobie ma smak, który nie każdemu może odpowiadać. Dodatkowo proces kiszenia może potęgować to odczucie. Liofilizowanie kiszonego soku z buraka pozwala nam niemal całkowicie pozbyć się zawartości wody z tego napoju, a finalny produkt otrzymujemy w postaci proszku, cechującym się niemal wszystkimi właściwościami, którymi cechował się sok w pierwotnej formie. Niewielkie ilości tego proszku możemy zapakować na przykład w kapsułki żelatynowe, dzięki czemu całkowicie zniwelujemy pierwotny smak kiszonego soku.

Innym plusem liofilizowania kiszonego soku z buraków jest przechowywanie. W naszej spiżarni kilka litrów takiego napoju może zabrać sporo miejsca, jednak w formie małych tabletek, lub proszku, którego odpowiednią porcję będziemy spożywać każdego dnia, wystarczy nam zaledwie mały słoik.

Należy jednak pamiętać, że powinniśmy spożywać odpowiednie ilości tego produktu, bo ponieważ zbyt duża dawka może doprowadzić do niepożądanych dolegliwości, związanych na przykład z układem trawiennym, ale nie tylko.

Jak przygotować kiszony sok z buraka pod liofilizację?

Kiszony sok z buraków można przygotować na wiele sposobów, dodając różnych składników, w zależności od własnych preferencji. Istnieje jednak jeden ogólny schemat, który polega na pokrojeniu odpowiedniej ilości buraków czerwonych na kostki lub w plastry, które następnie układamy w słoiku. Po ułożeniu części buraków dodajemy kilka liści laurowych, kilkanaście kulek ziela angielskiego i pieprzu, a także pokrojony na spore kawałki czosnek. Ważne, aby te znajdowały się mniej więcej w połowie wysokości tego słoika. Buraki powinny być ułożone niemal pod korek. Następnie nasze składniki zalewamy roztworem zimnej wody z odpowiednią ilością soli tak, by woda przykryła wszystkie warzywa w słoiku. Odstawiamy na kilka dni w ciepłe miejsce, do którego nie dociera światło słoneczne. Po tym czasie można przełożyć w chłodne miejsce.

Oby liofilizować kiszony sok z buraka, możemy najpierw go zamrozić w formie kostek, po czym umieścić je w komorze liofilizacyjnej lub rozlać na tacki i włożyć do liofilizatora. Po kilku godzinach liofilizacji powinniśmy otrzymać czerwony proszek pełen niesamowitych właściwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *