Kawa liofilizowana należy do jednej z odmian kaw rozpuszczalnych dostępnych dla konsumentów. Kawa poddana procesowi liofilizacji zachowuje, co warto podkreślić wszystkie właściwości świeżo zaparzonego naparu, a jej działanie pozostaje niezmienione. Liofilizacja kawy czyli metoda obróbki technologicznej ziaren kawy, a dokładniej suszenie przez wymrażanie. Powszechnie uważa się, iż kawa liofilizowana jest jedną z najlepszych kaw rozpuszczalnych dostępnych na rynku.

Jak powstaje liofilizowana kawa?

W przypadku kawy rozpuszczalnej liofilizowanej, finalny produkt uzyskuję się poprzez wymrożenie skoncentrowanego roztworu z kawy. W trakcie jego zamrażania, cząstki wody przybierają postać lodu i w odpowiedniej komorze z niskim ciśnieniem zostają usunięte. W rezultacie procesu liofilizacji powstaje kawa, która przybiera formę kryształów. W zestawieniu z innymi kawami rozpuszczalnymi, liofilizowana kawa rozpuszczalna ma delikatniejszy smak i zachowuję niepowtarzalny aromat kawy naturalnej.

Czy kawa liofilizowana jest szkodliwa?

Kawa liofilizowana nie zawiera w swoim składzie konserwantów, wzmacniaczy smaku i zapachu oraz sztucznych barwników. Pod względem mikrobiologicznym liofilizowana kawa jest bezpieczna. Proces technologiczny obejmujący mrożenie i odparowywanie eliminuje wszystkie zanieczyszczenia w postaci drobnoustrojów i chorobotwórczych mikroorganizmów. Liofilizowana kawa rozpuszczalna może także obniżać ryzyko wystąpienia cukrzycy drugiego typu.

Liofilizowane ziarenka kawy przybierają formę wielościennych kryształków dzięki którym rozpuszczalna kawa liofilizowana staję się produktem wysokiej jakości.  Rozwagę w kwestii spożywania kawy liofilizowanej szczególnie powinny zachować osoby, które mają alergię na kofeinę, lub spożycie kawy powoduje u nich problemy ze strony przewodu pokarmowego.

Zalety kawy liofilizowanej

Liofilizowana kawa jest najzdrowszą odmianą kawy rozpuszczalnej, w swoim składzie zawiera z reguły mniej kofeiny niż kawa palona i znajdziemy w niej zaledwie od 3 do 5 proc. wody. Do głównych zalet możemy zdecydowanie zaliczyć wygodę i szybkość jej przyrządzania oraz łatwość w przechowywaniu. Kawa liofilizowana dostępna jest na rynku zarówno w małych jak i większych opakowaniach. Zalana gorącą wodą, uwolni całą swoją moc i niepowtarzalny aromat kawy. Do jej przygotowania nie potrzebujemy specjalnego urządzenia do zaparzania kawy lub ekspresu do kawy. Rozpuszczalna kawa liofilizowana ze względu na to, że poddana jest suszeniu w niskich temperaturach zachowuje również więcej naturalnego smaku i bogatego aromatu niż kawy rozpuszczalne wytwarzane przy zastosowaniu wysokich temperatur.

Rodzaje kawy liofilizowanej

Liofilizowana kawa rozpuszczalna utrzymuje wysoką jakość i wszystkie właściwości podstawowego produktu, czyli wcześniej sporządzonego naparu zmielonych ziaren kawy. Najpopularniejsze rodzaje kaw, na bazie których powstaje kawa liofilizowana to arabica i robusta. Dlatego ostateczny produkt przejmuje ich walory sensoryczne – smak, barwę i aromat, a także zawartość kofeiny.

Kawa liofilizowana arabica charakteryzuje się niskim poziomem kwasowości, tym samym posiada łagodny smak. Ten rodzaj kawy posiada niższą zawartość kofeiny w porównaniu do robusty.

Kawa liofilizowana robusta to gatunek o wysokiej zawartości kofeiny ma mocny, intensywny, bogaty smak ze względu na wyższy stopień kwasowości.

Nie ma przeszkód żeby zmieszać ze sobą różne gatunki kaw, dzięki czemu można stworzyć kawę zbalansowaną pod preferencje konsumentów. Kawa liofilizowana, która obecnie dostępna jest rynku, oferowana jest w zróżnicowanych wariantach w zależności od tego jakie składniki użyto do jej sporządzenia, a także w jaki sposób przebiegał proces technologiczny. Dostępne są również liofilizowane kawy rozpuszczalne w wersji zarówno z kofeiną jak i bezkofeinowe.

Jaką kawę liofilizowaną wybrać?

Przy wyborze rozpuszczalnej kawy liofilizowanej należy zwrócić uwagę na treść etykiety, na której odnajdziemy informacje o tym, czy dana kawa rozpuszczalna została wytworzona w procesie liofilizacji oraz czy zawiera w sobie 100% ziaren kawowca. Tego rodzaje informacje potwierdzają, że jest to produkt dobrej jakości oraz, że warto go kupić i spożywać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *