Oprócz tego, że żywność liofilizowana ma bardzo długą przydatność do spożycia, to trzeba zaznaczyć, że w trakcie procesu sublimacji nie traci ona żadnych wartości odżywczych. Oznacza to, że liofilizowany owoc będzie miał dokładnie taką samą wartość odżywczą, jak ten sam owoc zerwany z krzaka kilka minut wcześniej, przy czym waga tego pierwszego będzie o wiele mniejsza. Posiadając technologię liofilizacji w swoich rękach mamy jednocześnie bardzo szeroki wachlarz możliwości zapełnienia swoich spiżarni smacznymi, liofilizowanymi owocami na wiele lat, ale przede wszystkim perspektywy na zarobienie pieniędzy. Zastanawiasz się jak posiadanie kompaktowego lub przemysłowego liofilizatora może korzystnie wpłynąć na zyski firmy? Podpowiemy!.

Nie zostawaj z tyłu i dobrze sprzedaj swoje owoce

Ostatnie miesiące pokazały, że mimo iż sytuacja na rynku światowym wydaje się być stabilna, to „za rogiem” mogą czyhać na nas problemy, z którymi wcześniej się nie mierzyliśmy. W takich sytuacjach dobrze jest być przygotowanym na ewentualne kłody rzucane nam pod nogi, a w przypadku rolników, sadowników i przedsiębiorców zajmujących się produkcją żywności takim przygotowaniem mogą być właśnie liofilizatory kompaktowe lub liofilizatory przemysłowe. Dodatkowo posiadanie technologii sublimacji żywności może dać nam przewagę w walce o udziały w rynku, bo dzięki niej możemy chociażby wyjść naprzeciw cenom dedykowanym przez skupy. Stosowanie technologii sublimacji do tej pory było dostępne jedynie dla dużych firm, które posiadały odpowiedni sprzęt kosztujący miliony złotych. Dzisiaj możliwość produkcji owoców czy warzyw liofilizowanych jest dostępna również dla małych i średnich przedsiębiorstw, a co lepsze – może ona przynosić im przyzwoite zyski! Nie da się ukryć, że w najbliższych latach popyt na owoce liofilizowane, jak i inne produkty tworzone technologią sublimacji będzie rósł i przespanie odpowiedniego momentu na wejście w rynek może nas wiele kosztować. Ale mimo świadomości, że taka kolej rzeczy wydaje się być naturalna, w naszych głowach rodzą się pytania: jak mogę na tym zarobić? Kto kupi ode mnie żywność liofilizowaną? Gdzie będę mógł to sprzedać? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Owoce liofilizowane w cukierniach

W ostatnich latach obserwowalna jest tendencja spadku liczby piekarni na rzecz cukierni, a co za tym idzie – w przypadku tych drugich – konkurencja cały czas rośnie. Oczywistym jest więc to, że cukiernicy, aby utrzymać swoich klientów i nabyć nowych będą szukali mniej oczywistych rozwiązań. Już teraz oglądają się za innowacyjnymi rozwiązaniami, które pozwolą im zwiększyć udziały w rynku, a jednym z nich jest bez wątpienia używanie w cukiernictwie owoców liofilizowanych. Bezsprzecznie w ich przypadku będzie ceniona już wcześniej wspomniana długa przydatność do spożycia, bowiem nieraz ciężko o dostęp do owoców, których sezon rozkwitu jest krótki. Na przykład przed Świętami Bożego Narodzenia, kiedy cukiernie przeżywają prawdziwe oblężenie, liofilizowane truskawki i maliny mogą być na wagę złota. To, że owoce liofilizowane zrewolucjonizują rynek cukierniczy jest póki co tylko tezą, ale prawdopodobnie w przeciągu najbliższych kilku lat stanie się faktem. A przecież każdy z nas zna co najmniej kilka cukierni w swojej okolicy, prawda? Niedawno amerykańscy naukowcy wykazali, że liofilizowane owoce działają jak naturalne stabilizatory lodów i deserów.

Owoce liofilizowane w sklepach ze zdrową żywnością

Żyjąc w XXI wieku mamy wiele przywilejów, których nie mieli nasi przodkowie. Jednym z nich jest to, że możemy wybierać co znajdzie się na naszym talerzu, przez co na stołach konsumentów coraz częściej znajduje się zdrowa żywność, w tym właśnie produkty liofilizowane. Potrzeby rynku muszą zostać szybko wypełniane, dzięki czemu nawet w mniejszych miastach możemy trafić na specjalistyczne sklepy ze zdrową żywnością, a obserwując naszych zachodnich sąsiadów pewnym jest, że trend rosnący w najbliższych latach zostanie zachowany. Klienci zaopatrujący się w tych sklepach bez wątpienia zwracają szczególną uwagę na jakość produktu, która musi być jak najwyższa, na to, czy jest ona ekologiczna, ale również na to – o czym często zapominamy – czy pochodzi ona od lokalnych dostawców. Jednakże owoce liofilizowane nie muszą uzupełniać jedynie zapasów lokalnych sklepów, bo ich zdatność do spożycia pozwala na to, aby bez problemu zasilać półki nawet poza granicami kraju.

Owoce liofilizowane w szkołach i szkolnych sklepikach

W trosce o zdrowie swoich pociech rodzice szukają najlepszych alternatyw dla niezdrowych słodyczy, w których dzieci się tak lubują, a które niestety nie służą zarówno im, jak i nam – dorosłym. Jednak liofilizowane owoce lub batoniki owocowe są wspaniałą opcją dla tych przepełnionych niezdrowymi cukrami przekąsek. Taka przegryzka na pewno wyróżnia się tym, że oprócz wartości energetycznej, która daje dzieciom siły na zabawę i naukę – jest dodatkowo bombą witaminową! Takie batony i owoce mogą być dostępne dla nich zarówno w szkolnym sklepiku, ale też jako dodatki do obiadów w szkolnych stołówkach.

Owoce liofilizowane w sklepach internetowych

Zapewne każdy z nas chociaż raz zamawiał coś przez internet. Prawdopodobnie czasem zmuszała nas do tego sytuacja, ale częściej dlatego, że jest to po prostu wygodne. Taka forma daje nam możliwość kupna niemalże dowolnej rzeczy bez wyjścia z domu. Nie dziwne więc, że ta metoda zakupów staje się coraz popularniejsza – za czym przemawiają liczby, sprzedaż żywności poprzez sklepy internetowe rok do roku rośnie o około 5% i wcale nie zapowiada się, by miało się to zmienić! Prowadzenie sklepu internetowego ma wiele atutów. Jednym z nich jest to, że w przypadku takiej działalności nie są wymagane sklepy stacjonarne – co za tym idzie – regulacje prawne są o wiele luźniejsze, ale jeszcze ważniejszym atutem jest to, że prowadzimy sprzedaż na terenie całego kraju, a nawet poza jego granicami. Rola sklepów internetowych w ostatnich miesiącach zwiększyła się też za sprawą światowej pandemii spowodowanej wirusem COVID-19. Jednak tam gdzie jedni odnotowują zyski, inni odnotowują straty, a w tym wypadku na pewno stratni byli właśnie producenci żywności, która dzięki metodzie liofilizacji na pewno nie zostałaby wyrzucona – jak zapewne mało to miejsce w wielu przypadkach – ale zyskałaby nowe życie i mogła wypełnić niejeden brzuch!

Podsumowując – żywność liofilizowana w przeciągu najbliższych lat będzie zyskiwać na popularności, a ilość branży, które będą stopniowo odkrywać korzyści płynące z technologi sublimacji będzie stale się zwiększać. Dobrym przykładem na to, jak szerokie zastosowanie może mieć liofilizacja, jest to, że amerykańska armia w trakcie II Wojny Światowej używała tej technologii do sublimacji osocza krwi, aby móc łatwiej transportować go na linię frontu. Parafrazując nieco cytat Martyny Wojciechowskiej – „Jedyne co nas ogranicza przy spełnianiu marzeń to nasza własna wyobraźnia” – możemy stwierdzić, że to samo ogranicza nas w tym, jak możemy zastosować tą jakże użyteczną technologię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *